Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 3-7 dni
Producent: DARY NATURY

 Liście laurowe zawierają olejki eteryczne, garbniki i związki goryczowe. Gotowane liście znalazły zastosowanie w leczeniu kaszlu i zapaleniu oskrzeli - należy położyć je na piersiach i przykryć szmatką. Olejek z liści ma zastosowanie w maściach łagodzących bóle reumatyczne, przy zwichnięciach i opuchnięciach ścięgien i bólach mięśni. Napar z liści łagodzi skutki ukąszenia owadów i os. Używane w kuchni wspomagają trawienie, poprawiają apetyt, pobudzają wydzielanie soków żołądkowych, przeciwdziałają wzdęciom i zaburzeniom trawiennym. W celu złagodzenie bólu kończyn napar z liści wawrzynu dodajemy do kąpieli.

 Kariera wawrzynu nie skończyła się w starożytności, potoczyła się w zupełnie innym kierunku. Suszone liście o charakterystycznym aromacie można znaleźć obecnie w każdej kuchni, stanowią jedną z podstawowych przypraw. Używa się ich do różnego rodzaju marynat - do śledzi, grzybów, ogórków, papryki itd. Liście laurowe dodaje się do mięs duszonych, pieczeni, zrazów, gulaszu, flaków, ozorków, pasztetów, nóżek w galarecie, bigosu, żurku, zalewajki, zup fasolowych itd.

Niektóre gospodynie stosują do przyrządzania sosów tak zwany bukiet aromatyczny, czyli liście laurowe związane razem z gałązkami pietruszki i tymianku. Wiązankę taką gotują w rosole lub wywarze z warzyw, a po ugotowaniu wyjmują z garnka. Jednak mało doświadczone gospodynie powinny zachować ostrożność w stosowaniu liści laurowych, gdyż ich aromat może zdominować podstawowy zapach i zepsuć smak przyrządzanej potrawy. Przed podaniem należy je usunąć z jedzenia, by danie nie nabrało gorzkiego smaku. Obowiązuje tu zasada - lepiej za mało niż za dużo. Położeniu kilku liści laurowych w szufladzie z przyprawami odstrasza szkodniki. A trzymany w woreczkach w szafce z mąką odstrasza wołki i inne robaki.

 

Godziny otwarcia: pn-pt 09:00 - 17:00 so 09:00 - 14:00