Wczytuję dane...
Ostropest plamisty

Silybum marianum, czyli OSTROPEST PLAMISTY.

Co to jest Ostropest Plamisty (Silybum marianum)


-roślina astrowata, która znajduje szczególne zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wątroby, a zwłaszcza szkodliwego działania alkoholu na strukturę i funkcjonowanie tego ważnego organu.

Ostropest plamisty

Owoce ostropestu zawierają w swoim składzie sylimarynę, aminy biogenne (histaminę i tyraminę), flawonoidy, witaminy C i K, kwasy organiczne, śluz, fitosterole, olej o dużej ilości kwasu linolowego 50%, cukry, białka oraz sole mineralne. Najważniejszym jednak składnikiem, któremu zawdzięcza swoją lecznicze właściwości, jest sylimaryna, silny przeciwutleniacz odpowiedzialny za leczenie i regenerację uszkodzonych bądź zniszczonych komórek wątroby. Zawartość sylimaryny w ostropeście waha się w granicach 2-3%. Roślina wykazuje silne działanie na wspomniane komórki wątroby, działa przeciwzapalnie i odtruwająco. Chroni ten ważny organ przed toksycznym działaniem alkoholu, pestycydów, dwusiarczku węgla, czy toksynami pochodzącymi od muchomora sromotnikowego. Z nasion ostropestu plamistego wytwarza się popularny lek stosowany szczególnie w chorobach wątroby – SYLIMAROL.

Historia ostropestu plamistego jako zioła leczniczego

Roślina znana od wieków, szczególnie stosowana i badana przez ludzi okresu starożytności i średniowiecza, a pisali o nim między innymi:

 • Teofrast – grecki uczony i filozof, zajmował się, między innymi, fizjologią roślin (370-287 r p.n.e.),
 • Pliniusz Starszy,- historyk i pisarz rzymski,
 • Dioskurides - grecki lekarz, farmakolog, botanik żyjący w czasach Nerona.
 • Lecznicze przymioty tej rośliny opisywała św. Hildegarda z Bingen żyjąca w XI wieku, przeorysza benedyktynka, znana uzdrowicielka, wizjonerka i mistyczka. 

Łacińską nazwę Silybum marianum nadał jej grecki lekarz, farmakolog i botnik Dioskurydes żyjący w 100 r p.n.e., a gatunek marianum pochodzi od Matki Boskiej, gdyż właśnie plamisty wygląd liści, według legendy, pochodzi od upadających na nie kropel mleka Marii karmiącej Jezusa. (źródło wikipedia)


DZIAŁANIE lecznicze ostropestu plamistego.


Roślina poprzez swoje działanie antyhepatotoksyczne, zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby blokując łączenie się toksyn z powierzchnią komórek wątrobowych. Do leczniczych właściwości ostropestu zaliczamy również działanie cytoprotekcyjne, łagodzące stres oksydacyjny. Przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i nie dopuszcza do namnażania się wolnych rodników. Roślina bogata w sylimarynę chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem toksyn poprzez stabilizację błon komórkowych hepatocytów wątrobowych, pobudzając przy tym do regenerację narządu. Ostropest odpowiedzialny jest także za ochronę i oczyszczanie wątroby i nerek ze szkodliwych substancji przemiany materii, przyspiesza usuwanie z organizmu toksyn min. toksycznego działania muchomora sromotnikowego i zawartej w nim mykotoksyny, szczególnie niebezpiecznej dla życia i zdrowia człowieka. Przyspiesza i usuwa z organizmu również pestycydy, alkohol czy dwusiarczek węgla. Roślina ponadto wykazuje działanie obniżające stężenie bilirubiny we krwi odpowiedzialnej min. za żółcenie skóry czy gałek ocznych. Ponadto normalizuje biochemiczne parametry krwi, niezbędny czynnik przy ocenie kondycji mięśnia sercowego, wątroby czy ogólnie mięśni całego ciała. Jest szczególnie pomocna i z powodzeniem stosowana w łagodzeniu efektów ubocznych leczenia farmaceutykami, szczególnie przy długotrwałych i obciążających organizm terapiach, a przy tym wątrobę, działaniem leków na AIDS, kuracjami antybiotykowymi, terapiami przeciwnowotworowymi, lekami przeciwwirusowymi, czy w końcu silnie działającymi cytostatykami.

Działanie  ostropestu plamistego - podsumowanie.

 • regeneruje komórki wątroby,
 • zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby,
 • usuwa toksyny z organizmu,
 • obniża stężenie bilirubiny,
 • łagodzi stres oksydacyjny,
 • wspiera prawidłową pracę wątroby,
 • wspomaga pracę nerek,
 • normalizuje parametry biochemiczne we krwi
 • łagodzi efekty uboczne farmaceutyków

Czy przyjmowanie ostropestu może powodować skutki uboczne.

Ostropest w swojej pierwotnej, sproszkowanej postaci dostępny jest jako środek leczniczy w sklepach zielarsko-medycznych oraz w niektórych aptekach. Wytwarza się z niego tabletki i kapsułki dostępne niemal we wszystkich wspomnianych punktach aptecznych. Długotrwałe przyjmowanie leku nie wykazuje skutków ubocznych i nie jest szkodliwe. Można stosować w codziennej diecie jako suplement diety, lub składnik pożywnych surówek i sałatek.

Ostropest plamisty w ofercie produktowej  EKO Sklepiku A&K:
 • OSTROPEST mielony 200g ARDA w cenie 6,50zł - cena PROMOCYJNA
 • OSTROPEST mielony 100g ARDA+ w cenie 4,50 zł - cena PROMOCYJNA
 • OSTROPEST nasiona 200g ARDA w cenie 4,98
 • OSTROPEST nasiona 100g ARDA+ w cenie 3,59
 • OSTROPEST plamisty 30 tabl. COLFARM w cenie 7,65zł
 • OSTROPEST sok 99,8% 0,5l EkaMEDICA w cenie 24,99zł
 • Olej OSTROPESTOWY 250g VITACORN w cenie 21 zł

Stosowanie ostropestu plamistego.


Roślinę w postaci mielonej, ziarna, soku czy oleju dostępnej na stronie eko-zielarski.pl możemy spożywać w ilościach:

 • dla ziarna i mielonego ok 15g (jedna łyżka stołowa) 3 razy dziennie spożywając bezpośrednio z łyzki lub dodając do produktów spożywczych (jogurt, płatki, mleko itp.)
 • sok z ostropestu spożywać w ilościach nie przekraczając 10 ml raz dziennie pół godziny przed posiłkiem.
 • dla oleju – spożywać po jednej łyżeczce 2 x dziennie lub dodając wedle uznania do potraw przygotowywanych na zimno (oleju nie wolno poddawać obróbce cieplnej)

UWAGA
Nie stosować jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety.
Nie stosować u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.
Nie przekraczać zalecanej porcji dziennej.

W internetowym sklepie zielarskim EKO Sklepik A&K pośród wielu postaci ostropestu plamistego dostępne są także Tabletki ziołowe z ostropestu.

Przykładowe produkty:

Zobacz wszystkie produkty z tej kategorii.

KK

Godziny otwarcia: pn-pt 09:00 - 17:00 so 09:00 - 14:00